KV2 Audio w dwóch katowickich miejscówkach: P23 oraz CEL

2022-03-28

Wise Clubs to wiodąca firma zajmująca się doradztwem i integracją systemów AV z siedzibą w Krakowie. Ostatnio firma została poproszona o zaprojektowanie i zintegrowanie systemów w dwóch najgorętszych miejscach nocnych Katowic - kultowym klubie P23, mieszczącym się w dawnej fabryce porcelany, oraz jego młodszym bracie, niedawno otwartym klubie CEL w centrum Katowic. Oba miejsca zostały wyposażone w kompleksowe systemy nagłośnieniowe KV2 - pierwsze systemy KV2, które trafiły do klubów w Polsce - zaprojektowane i zainstalowane przez Wise Clubs, a dostarczone przez polskiego dystrybutora KV2, firmę Arcade Audio.

P23 ma prawdziwie postindustrialny charakter, z naturalnymi ceglanymi ścianami, stalowymi dźwigarami i wysokimi sufitami. P23 jest jednym z najważniejszych miejsc w mieście, gdzie można posłuchać muzyki na żywo. Od koncertów akustycznych, przez muzykę rockową, po gatunek, z którego jest najbardziej znany - techno. W ostatnich latach w P23 występowały największe nazwiska muzyki techno i elektronicznej. Niedawno zmodernizowano system nagłośnieniowy, wprowadzając rozwiązanie KV2 typu front-to-back, oparte na pełnozakresowym systemie szerokopasmowym SL412 oraz parze subwooferów SL2.15 i dwóch subwooferach ultra-niskotonowych VHD2.21 na stronę. Cztery ESD12 i dwa ESD15 pełnią rolę frontfillów i opóźniaczy balkonowych. Na scenie dwa głośniki EX12 w towarzystwie dwóch subwooferów EX1.8 tworzą system monitorowy, który może być również wykorzystywany jako samodzielny system nagłośnieniowy do obsługi oddzielnych wydarzeń.

Z kolei CEL to miejsce dedykowane stricte clubbingowi - techno, house, electro, drum & bass;  - gra tu śmietanka polskiej sceny klubowej oraz liczni artyści z Europy. Wise zdecydował się na klasyczny system ES firmy KV2, składający się z pary głośników średnio-wysokotonowych ES1.0 uzupełnionych czterema pojedynczymi 18-calowymi subwooferami ES1.8, a zasilanie i sterowanie zapewniały dwa urządzenia EPAK2500/R.

Michał Piwowar jest współwłaścicielem i zarządcą obu obiektów. Wyjaśnia, że w przypadku P23 szukano systemu, który zapewni wysoką jakość dźwięku i równomierne pokrycie całej sali, co - jak przyznaje - nie jest łatwym zadaniem ze względu na jej nietypowy kształt. Zależało im także na czymś, co pasowałoby do surowej estetyki klubu, a jednocześnie pozwoliłoby ograniczyć do minimum prace związane z obróbką akustyczną.

Testowaliśmy wiele systemów, graliśmy koncerty i imprezy na kilku różnych wypożyczonych zestawach, ale to system KV2 brzmiał naprawdę wyjątkowo. Dostarcza on pełne spektrum dźwięku - atakuje na środku, masuje dół pasma i przenika wysokie tony.

Przyznaje również z uśmiechem, że inżynierowie dźwięku czasami potrzebują trochę czasu, aby przekonać się do korzystania z systemu, ale kiedy już go usłyszą, są nawróceni.

Ludzie często sprzeciwiają się temu, czego nie znają, zwłaszcza gdy prawdopodobnie mają kolegę w lokalnej wypożyczalni sprzętu, który znają... W końcu, po próbie, realizator przyznaje nam rację, a po zakończeniu przedstawienia jest przekonany, że to znakomity system nagłośnieniowy! Jak już wspomniałem, przetestowaliśmy wiele systemów z górnej półki; tylko kilka z nich brzmiało porównywalnie, ale nie obejmowały one całej przestrzeni koncertowej i były droższe.

Mieliśmy okazję używać KV2 podczas wielu wydarzeń. Sprawdzają się we wszystkich zastosowaniach, od kameralnych imprez z udziałem solistów po pełne sale zespołów blackmetalowych i całonocne imprezy techno. Opinie są jednoznaczne i zgodne z naszymi.

Jeśli chodzi o klub CEL, Piwowar wyjaśnia, że wymagania były nieco inne, ponieważ jest to czysto undergroundowe miejsce techno/electro.

Nasi klienci wymagają bardzo dużo, dlatego potrzebowaliśmy wydajnego, bezobsługowego systemu, który pokryłby długą, wąską przestrzeń, która jest naszym głównym parkietem. Dlatego też ponownie zdecydowaliśmy się na KV2, ponieważ szczerze mówiąc, po usłyszeniu systemu, który mamy w P23, trudno jest już patrzeć na sprzęt jakiegokolwiek innego producenta.

Daniel Klasa jest głównym specjalistą ds. audio w Wise Clubs i był zaangażowany w oba te pionierskie projekty.

Jesteśmy firmą, która nieustannie poszukuje nowych rozwiązań w świecie pro AV. Po wielu rozmowach z Alexem Pagliani, dyrektorem ds. sprzedaży w KV2 Audio, udało nam się odwiedzić fabrykę w Czechach, aby dowiedzieć się o ich różnych rozwiązaniach. To była 'miłość od pierwszego dźwięku'!

Zafascynowany zupełnie bezprecedensowym podejściem KV2 do projektowania systemów nagłośnieniowych w oparciu o architekturę analogową, Wise Club postanowił zainwestować w system demonstracyjny i wprowadzić KV2 do swojego świata. Daniel Klasa wyjaśnia:

System, który został ostatecznie zainstalowany w P23, został przetestowany przez właścicieli klubu podczas Upper Festival, wielopostaciowego eksperymentalnego doświadczenia muzycznego odbywającego się co roku w P23Test wypadł pomyślnie i bez przesady można powiedzieć, że system po prostu dał czadu! Właściciele klubów są zachwyceni swoimi nowymi systemami i jestem pewien, że już niedługo inne kluby w Polsce pójdą w ich ślady.

Scena P23
Klub CEL
Wise Clubs

Katalog Produktów