Witamy w RCF Arena! Największej plenerowej scenie muzycznej w Europie

2022-06-14
Galeria zdjęcie 1 Galeria zdjęcie 2 Galeria zdjęcie 3 Galeria zdjęcie 4 Galeria zdjęcie 5 Galeria zdjęcie 6 Galeria zdjęcie 7 Galeria zdjęcie 8 Galeria zdjęcie 9

Reggio Emilia, Włochy - RCF Arena to włoska historia sukcesu, z organizacyjnego punktu widzenia spektakularna, a także akustyczna. Ten największy plenerowy obiekt muzyczny w Europie powstał na terenie lotniska, znanego wcześniej jako Campovolo, i może pomieścić od 10 000 do 103 000 osób. Dźwięk jest dumą tego miejsca. RCF Arena jest wyposażona w 410 wysokiej klasy głośników o mocy około 2 megawatów.

Inauguracja Areny odbyła się wraz z imprezą koncertową, która uświetniła 30-letnią karierę Ligabue, który zagrał tu historyczne koncerty. W 2015 r. włoski artysta rockowy ustanowił europejski rekord 150 tys. płatnych wejściówek na koncert jednego artysty, wzmocniony już przez system audio RCF. Przestrzeń, pokryta głównie trawą, obejmuje wszystkie usługi i udogodnienia do produkcji imprez, w tym odpowiednie nachylenie trawnika wynoszące 5% oraz konfigurację " kostki gitarowej" podzielonej na 5 głównych obszarów, aby zapewnić optymalną widoczność i akustykę.

Scena znajduje się w najniższej części Areny, w centralnym miejscu, a kąt widzenia wynosi 110° - jest to optymalna wartość dla publiczności, która może w pełni cieszyć się każdym wydarzeniem. Obiekt jest położony w centrum miasta, w pobliżu znajdują się lotniska, stacja szybkiej kolei łączącej Mediolan, Bolonię, Florencję, Rzym i Neapol, a także duży parking. Biorąc pod uwagę pojemność, jakość doznań, szlaki komunikacyjne i możliwości zakwaterowania, RCF Arena jest rzeczywiście największym obiektem muzycznym na kontynencie europejskim.

Firma RCF narodziła się w 1949 roku w Reggio Emilia. Z naszego emiliańskiego miasta przenieśliśmy doskonałość włoskiego brzmienia na poziom międzynarodowy i dziś jesteśmy jednym z głównych graczy na rynku - deklaruje Arturo Vicari, dyrektor generalny RCF Group. Nadanie naszej nazwy RCF Arena jest dla nas powodem do dumy, ale także misją i zobowiązaniem. Jesteśmy silnie związani z tym regionem i zamierzamy dbać o niego w najlepszy możliwy sposób. Wraz z ukończeniem tego wspaniałego projektu wnosimy do naszego domu w Reggio Emilia innowacje, technologię i nasze brzmienie. Jest to prestiżowy podpis, który nie ukrywa oddania RCF w ciągłym poszukiwaniu jakości dźwięku w tej nowej Dolinie Muzycznej.

RCF Arena jest wyposażona w najnowocześniejsze technologie zapewniające najlepsze wrażenia podczas koncertów - komentuje Emanuele Morlini, projektant systemów RCF, wspierany przez Lucio Boiardi Serri (inżynier systemowy, RCF) i Fabio Capello (asystent systemowy, RCF). System nagłośnieniowy RCF TT+, należący do flagowej linii dużych systemów RCF przeznaczonych do obsługi imprez na żywo, składa się z systemu głównego umieszczonego po bokach sceny, z 4 matrycami liniowymi pokrywającymi przód oraz z kolejnych 10 systemów rozmieszczonych na stałych metalowych wieżach (delay towers), które mogą być również wykorzystywane jako podpory dla sprzętu wideo i oświetleniowego. System nagłośnieniowy został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić najlepsze pokrycie dźwiękiem każdego miejsca, niezależnie od odległości od sceny. Jednocześnie orientacja systemu została zoptymalizowana tak, aby zapewnić jak najmniejszy wpływ hałasu na zamieszkane obszary miasta.

Na tę doniosłą okazję firma RCF zastosowała nowy system liniowy TT+ o nazwie GTX, zupełnie nowy system audio o innowacyjnych właściwościach, rozmieszczony na 4 głównych klastrach po bokach sceny. Wzmocnienie niskich częstotliwości składa się z dwóch klastrów z podwieszonymi podwójnymi modułami 15" oraz systemu wzmacniania niskich częstotliwości na ziemi, składającego się z podwójnych 21" subwooferów TTS 56-A. Obok masywnego GTX-a na wieżach zainstalowano dodatkowe 10 matryc liniowych składających się z modułów TTL 55-A. Zestaw GTX 12 line array oraz niskotonowe rozszerzenie GTX 15S należą do linii RCF TT + ultra-wysokiej klasy systemów audio i zostały zaprojektowane z myślą o debiucie RCF Arena.

GTX 12 wyposażono w dwa 12-calowe głośniki niskotonowe w osiowo symetrycznym układzie trójdrożnym z falowodem 4PATH, natomiast moduł podwieszany GTX 15S zawiera dwa 15-calowe głośniki niskotonowe w układzie bass-reflex. Zarządzanie wszystkimi parametrami odbywa się za pomocą nowego, wydajnego, zmiennoprzecinkowego silnika DSP o wysokiej przepływności, będącego wynikiem intensywnych prac badawczych zespołu RCF.

Używamy systemów RCF TT+ z Ligabue od wielu lat, pokonując wiele wyzwań akustycznych - komentuje Alberto Butturini, inżynier dźwięku Ligabue. Miksowanie z GTX było przyjemnością. Jest to system audio, który będzie słyszalny przez wiele lat i który pozwoli firmie RCF pójść o krok dalej w branży nagłośnienia koncertów. Byłem pod wrażeniem jakości wysokich tonów i średniego basu. Superliniowy i nigdy nie męczący system audio o doskonałej efektywności w całym spektrum dźwięku.

Ten kompletny i ostateczny system będzie częścią nowej serii zestawów głośnikowych, która zostanie zaprezentowana w 2023 roku i będzie w pełni kompatybilny z cyfrową platformą RCF RDNet do zdalnego sterowania i monitorowania. Do tej pory GTX 12 jest systemem o największej gęstości mocy, a jednocześnie modułem line array o najlepszym zakresie dynamiki i najniższych zniekształceniach, jaki kiedykolwiek został zbudowany przez włoskiego producenta. Oprócz zastosowania wysokiej klasy przetworników RCF Precision wykonanych doraźnie, system integruje i udoskonala wiele rozwiązań sprzętowych i programowych wprowadzonych przez RCF w ostatnich latach. Celem GTX jest dostarczenie jednego z najbardziej zaawansowanych systemów nagłośnieniowych na imprezy, zapewniającego znakomite brzmienie RCF, elastyczność i wydajność.

Systemy audio RCF nagłaśniają muzykę krajowych i międzynarodowych artystów w każdym zakątku świata - kontynuuje Vicari. Dźwięk RCF to inteligencja i niezawodność firmy, którą tworzą ludzie z pasją. Właśnie skończyliśmy 70 lat, a wciąż mamy wielką ochotę na grę i występy. Witamy na RCF Arena!

 

 

Katalog Produktów