KV2 w kościele Tongyeong Juklim

2022-05-30

Tongyeong to tętniące życiem 140-tysięczne miasto portowe położone na południowym krańcu półwyspu Goseong w Korei Południowej. Miasto słynie z pięknego morskiego otoczenia, licznych wysp i dróg wodnych, atmosfery tętniącego życiem miasta portowego oraz słynnych owoców morza. Tongyeong jest także miastem muzyki UNESCO, znanym z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, który jest uważany za jeden z najbardziej wpływowych i cenionych festiwali muzyki współczesnej w Azji.

W mieście, w którym zderzają się elementy starożytne i nowoczesne, kwitnie tradycja kościelna, która obejmuje oba krańce spektrum. Firma DaonSD, specjalista w dziedzinie pro audio i dystrybutor KV2 z Seulu, otrzymała niedawno zadanie zaprojektowania systemu audio dla nowo wybudowanego kościoła Tongyeong Juklim. Naturalnie zdecydowano się na system KV2 typu front-to-back.

John Parks, kierownik projektu z firmy DaonSD, wyjaśnia, że kościół Tongyeong Juklim jest stosunkowo młodą instytucją - został założony w 1990 roku. W miarę jak kościół rozrastał się, zaprojektowano nowy, nowoczesny kampus. Początkowo planowano zastosowanie innego systemu audio, ale decyzja o zmianie na KV2 została podjęta jednogłośnie po demonstracji przeprowadzonej przez DaonSD na polecenie lokalnej agencji.

Ponieważ główna sala - mieszcząca około 400 osób - ma mniej niż 25 m szerokości od przodu do tyłu i nie ma balkonu, nie było potrzeby stosowania systemu line array, który byłby kłopotliwy i kosztowny - mówi Parks. Zaleciliśmy zastosowanie klasycznego systemu ES, składającego się z pojedynczego głośnika ES1.0 połączonego z subwooferem o wysokiej wydajności ES2.5 po każdej stronie, napędzanego przez parę jednostek sterujących i wzmacniających EPAK2500R. Dzięki skierowaniu średnich i wysokich częstotliwości w stronę tylnej części zgromadzenia, główny głośnik zapewnia naturalne i ciepłe wzmocnienie mowy w całej przestrzeni, bez potrzeby stosowania oddzielnego głośnika dołu lub przodu.

Niemniej jednak, aby to osiągnąć, firma DaonSD udzieliła kilku rad z zakresu akustyki: Zaleciliśmy utrzymanie czasu pogłosu na poziomie zbliżonym do jednej sekundy oraz zwrócenie szczególnej uwagi na częstotliwości pasma mowy, aby zapewnić wyraźne słyszalne przemówienie kościelnego i chóru. Zespół zajmujący się budową wnętrza z radością przyjął te wskazówki i był w stanie zminimalizować wszelkie potencjalne problemy akustyczne dzięki starannemu doborowi materiałów i umiejętnym technikom budowlanym.

Innym potencjalnym problemem był duży ekran LED umieszczony za amboną:

Wiele kościołów w Korei decyduje się na zwiększenie komfortu nabożeństw dzięki dużym ekranom LED, a kościół Tongyeoung Juklim nie jest tu wyjątkiem - wyjaśnia Parks. Jednak te duże, silnie odbijające światło powierzchnie mogą często powodować spustoszenie w zakresie wzmocnienia przed sprzężeniem zwrotnym. Na szczęście w tym przypadku nie było to problemem, ponieważ dźwięk z systemu KV2 jest tak pięknie szczegółowy, że nigdy nie mieliśmy problemu z osiągnięciem wzmocnienia wymaganego do tego, aby nabożeństwa brzmiały fantastycznie.

Firma DaonSD dostarczyła również parę najbardziej osobliwych głośników KV2 - ultrakompaktowych ESD Cube, które umieszczono na pięknej kryształowej mównicy na scenie pod ekranem LED. Dostarczane w kolorze białym, który idealnie komponuje się z otoczeniem, głośniki Cube pełnią rolę monitorów dla prowadzącego.

To miejsce, które przez ostatnie dwa lata było ciche z powodu pandemii Covid, powoli odżywa - zauważa Parks. Mamy nadzieję, że dzięki nowemu systemowi w Tongyeong, mieście muzyki, znów rozkwitnie piękny dźwięk.

Katalog Produktów