Sygnatura dźwięku RCF TT dla The Bazar

2022-01-11
Galeria zdjęcie 1 Galeria zdjęcie 2 Galeria zdjęcie 3 Galeria zdjęcie 4 Galeria zdjęcie 5

The Bazar to wyjątkowe miejsce w kurorcie Krasnaya Polyana w Soczi (Rosja), które łączy w sobie restaurację, klub nocny i bar karaoke. W klubie nocnym Bazar można posłuchać muzyki pop, R'n'B i deep house. Program muzyczny obejmuje również imprezy tematyczne, takie jak występy jazzowe, stand-up comedy i wiele innych. Rosyjski dystrybutor RCF, ARIS, opracował dla Bazaru rozwiązanie audio zapewniające najlepsze parametry akustyczne. Zadanie obejmowało izolację od zewnętrznych hałasów, pomiędzy strefą baru i Karaoke, a sąsiednimi budynkami. Pomimo napiętego terminu, zarówno izolacja akustyczna jak i instalacja systemu zostały zrealizowane na czas. Evgeny Shuev, szef Biura Badań Akustycznych ARIS, odpowiedzialny za projekt systemu i symulację akustyczną wraz z akustykiem ARIS Vasily Aleshkinem, odpowiedzialnym za izolację akustyczną (pomiary i obliczenia), przeprowadzili projekt systemu i symulację zgodnie z wymaganiami międzynarodowej normy ISO 3382-1:2013 "Akustyka. Pomiar parametrów akustycznych pomieszczeń. Część 1: Pomieszczenia użytkowe", a także związaną z nią krajową normą GOST R ISO 3382-1:2013.

Średni czas pogłosu w strefie barowej wynosił 1,5 s, w sali karaoke - 1,0 s, co przekracza wartości normowe. Powierzchnia ścian miała gładkie, odbijające dźwięk powierzchnie powodujące słyszalne echo w pomieszczeniach, co jest poważną wadą akustyczną. Aby rozwiązać problem akustyki pomieszczeń, należało zmniejszyć ich hałaśliwość i wytłumić poziomy dyskretnych odbić dźwięku od ścian, prowadzących do powstawania słyszalnego echa. Po naszych symulacjach spodziewamy się, że poziom pogłosu w strefie barowej zmniejszy się do średniej wartości 0,73 s, a w sali karaoke do średniej wartości od 0,6 do 0,7 s. Poziom ciśnienia akustycznego w strefie odsłuchowej jest nie mniejszy niż 100 dB z równomiernością częstotliwości ± 3 dB, współczynnik czystości muzycznej wokół C80 w granicach 6 ± 2 dB, a współczynnik zrozumiałości mowy STI w zakresie od 0,6 do 0,8.

ARIS wybrał aktywne głośniki RCF TT+ RCF TT 08-A (12), TT 10-A (4), oraz SUB 8003 (3) do strefy barowej. Dwie kolumny 4PRO 1031-A i SUB 905-AS II (3), kolumny pasywne MONITOR 33T (7), oraz dwukanałowy wzmacniacz mocy UP 2082 zasilają strefę Karaoke. System jest zarządzany zdalnie poprzez oprogramowanie RDNet. Alexandr Shamray, szef działu sprzedaży w ARIS, i jego zespół są zadowoleni z wyników:

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza symulacja w oprogramowaniu EASE była w 97% zgodna z rzeczywistymi pomiarami. Zarówno dane dostarczone przez RCF, jak i dokładność naszego projektu od pierwszych kroków idealnie do siebie pasowały. W rezultacie, klient jest bardzo zadowolony z nowego brzmienia Bazaru, który teraz działa bezproblemowo każdego dnia.

Katalog Produktów