Techniczne rozmowy z Georgem Kramperą - Część 5

2016-12-09

Część 5: Technologia wzmacniaczy oraz elektronika w Subwooferze Aktywnym VHD4.21

KV2 Audio projektuje wzmacniacze od podstaw, pod ich konkretną aplikację. Takie podejście umożliwia wykorzystanie i dostrojenie idealnych typów mocy wymaganych do precyzyjnego odtwarzania wysokich, średnich i basowych częstotliwości. Urządzenia niskich częstotliwości posiadają unikatowy zestaw wymagań. Woofery są duże, ciężkie i trudne do utrzymania pod kontrolą. Z jenej strony potrzeba dużo mocy, ale ale pomiędzy rozmiarem membrany i wagą, jednym z najważniejszych cech jest charakterystyka przesunięcia fazowego woofera.

Mówiąc najprościej, przesunięcie fazowe występuje w tedy gdy płynąc przez cewkę napięcie nie podąża razem z prądem. Jeżeli wyślesz do obwody 1.000 watów (100 woltów i 10 amperów wychodzących z wzmacniacza) przy warunkach przesunięcia fazowego, to żeby utrzymać woofer pod kontrolą będziesz musiał wyprodukować dwa razy większy prąd przy połowie napięcia. Standardowe wzmacniacze nie są w stanie temu sprostać, dla tego opracowaliśmy nową topologię wzmacniacza skupiając się na wysokim prądzie, ale zachowując ponad 90% skuteczność - po to by zminimalizować potrzebę chłodzenia i zwiększając niezawodność. Taka konstrukcja posiada zasilacz impulsowy który utrzymuje niskie napięcie w urządzeniu, ale jest zdolny do wyprodukowania dużo większego prądu przy lepszej charakterystyce tłumienia niż standardowa konstrukcja klasy H. Z powodów jakości dźwięku do reprodukcji środkowych i wysokich częstotliwości stosujemy topologię wzmacniaczy bazującą na klasie A i klasie AB. Ciepło i klarowność tych typów wzmacniaczy jest idealna. Nasze konstrukcje wykorzystują w stopniu wyjściowym tranzystory MOSFET w układzie push-pull, oraz transformator symetryzujący wzmacniacza cechujący się szybkim czasem powrotu. Transformator wyjściowy wzmacniacza spełnia ważną funkcję kontrolu sygnału wyjściowego z wzmacniacza podczas clipowania, redukując zniekształcenia intermodulacyjne.

 

VHD4.21 AKTYWNY MODUŁ BASOWY

Aktywny moduł basowy VHD4.21, z dwóch zaprojektowanych do tego celu obudów VHD, jeden aktywny drugi pasywny, uzbrojone w dwa specjalnie zaprojektowane przetworniki 21". Do optymalnego obciążenia głośnika została zastosowana konstrukcja o niskim współczynniku Q, otwierając drogę do wysokiej skuteczności 109dB 1W/1m.

Praca przy blisko 100% efektywności przy każdym napięciu od 160 do 270 woltów, wzmacniacz jest rewolucją w inżynierii elektronicznej, wykorzystując ogromny bank kondensatorów do przechowywania mocy. Ta unikatowy oraz nowy, innowacyjny system zarządzania mocą umożliwia wewnętrznemu wzmacniaczowi do dostarczenia szczytowych mocy wyjściowych na poziomie 14kW, pracując przy stałym poborze mocy 6,5kW z 16A obwodu. Aktywny moduł basowy VHD4.21 reprezentuje technologię Wzmacniaczy Subwooferów KV2 która jest przez ostatnią dekadę ciągle polepszana, by uzyskać maksimum kontroli nad ruchem głośników o dużej masie.

Wynikiem tego jest szybki, dynamiczny subwoofer o bardzo dużej rozdzielczości, prawdziwie zdolny do reprodukcji artykulacji w gitarze basowej, przy jednoczesnym rozszerzeniu pasma do 28Hz.

Katalog Produktów