Znakomity system dźwiękowy RCF na włoskim muzycznym wydarzeniu roku.

2015-10-12

Duży i kompleksowy projekt z trzema liniami opóźniającymi na obszarze ponad 120 000m2 do nagłośnienia wokalu i instrumentów setki metrów od sceny. Ponad trzy godzinowy koncert z publiką ponad 150 tysięcy osób na imponującym show świętującym 25-cio lecie kariery Luciano Ligabue, jednego z najlepiej znanych włoskich piosenkarzy. Efektywną realizację i innowacyjne rozwiązania wspierali specjaliści z branży rozrywkowej pod nadzorem dyrektora produkcji Franco Comanducci.

Po raz kolejny Ligabue i jego zespół wybrał system dźwiękowy RCF. "Współpraca z RCF sięga do 2012 roku" wspomina manager zespołu Claudio Maioli, przypominając koncert z 2012 roku w Royal Albert Hall, Arenę Verona w 2013, oraz trasę po arenach sportowych w 2014. Na to święto w 2015 roku RCF zaprojektował system o mocy 2MW, zdolny do pokrycia dźwiękiem ogromnego obszaru odsłuchowego po powierzchni ponad 120 000m2.

Imponujący system główny składał się z dwóch klastrów 24 modułów aktywnych trójdrożnych głośników TTL55-A w konfiguracji podwieszanej, plus dwa klastry 12 subwooferów TTL36-A. Co więcej 72 subwoofery (elektronicznie zakrzywione, w konfiguracji kardioidy) były umieszczone na ziemi wspierając najniższe pasmo. Na ich górze zostało umieszczone 20 aktywnych trójdrożnych modułów TTL33-A II jako front fill. Jako side fill zostały użyte dwa klastry, 20 modułów TTL55-A.

Jak tłumaczył inżynier RCF, głównym wymaganiem projektu było pokrycie dużego dystansu pomiędzy sceną a ostatnim rzędem publiki, który w najdalszym miejscu był oddalony o około 300 metrów. Żeby zachować perfekcyjny dźwięk i jego brzmienie, obszar odsłuchowy został podzielony na 4 obszary. Pierwszy był pokryty bezpośrednio z głównego systemu, pozostałem były wspierane liniami opóźniającymi zaprojektowanymi do tego celu.

Pierwsza linia składała się z 6 klastrów po 16 modułów TTL55-A każdy. Druga linia zlokalizowana 120 metrów od sceny 7 klastrów z 12 TTL55-A i 4 TTS56-A. Na końcu trzecia linia opóźniająca, 170 metrów od sceny złożona z 6 klastrów TTL55-A plus TTS56-A wspierająca niskie częstotliwości. Zastosowanie systemu monitorującego RdNet podczas tego show umożliwiło inżynierom RCF zdalną kontrolę i monitoring stamu systemu w czasie rzeczywistym, oraz ustawienie korekcji za pomocą tabletu.

Inżynier FoH Alberto Butturini był bardzo zadowolony z systemu.

Wysoka moc i perfekcyjny tembr na koncert gdzie dominującą rolę posiada gitara. Osiągnąłem wyśmieniy rezultat w zakresie częstotliwości głosu Ligabuea, który osiadł w tym potężnym miksie pełnym instrumentów w najlepszy możliwy sposób.

Przypominając sobie jego poprzednie doświadczenia podczas trasy Ligabue Butturini stwierdził:

Systemy RCF są bardzo skuteczne nawet w najtrudniejszych miejscach jak niektóre obiekty sportowe z trudnymi warunkami architektonicznymi.

Willy Gubellini właściciel firmy nagłośnieniowej Nuovo Service z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem podkreślał dodatkową siłę systemu RCF: ograniczone gabaryty głośników z wzmacniaczami na pokładzie, które pomagają redukować wagę i rozmiar. Gubellini pochwalił również zespół RCF i ich ważny wkład w realizację tej ogromnej imprezy

Kolejną zwycięską cechą tego koncertu są dobre stosunki które utrzymujemy z zespołem RCF, którzy kompetencją i zaangażowaniem wspierali nas w ustawianiu instalacji w najlepszy możliwy sposób.
Mieszanka wysokiego poziomu kompetencji technicznych i pasji do dźwięku, to to, co doprowadziło do kolejnego sukcesu RCF z Ligabue.

Foh:

 • 48szt TTL55-A main
 • 40szt TTL55-A side-fill
 • 24szt TTL36-AS subwoofer
 • 72szt TTS56-A subwoofer
 • 20szt TTL33-A frontfill

Delay 1:

 • 6x16szt TTL55-A,
 • 2x4szt TTS56-A

Delay 2:

 • 7x12szt TTL55-A,
 • 7x4szt TTS56-A

Delay 3:

 • 6x12szt TTL55-A,
 • 6x4szt TTS56-A

Monitory

 • 6szt TT45-SMA monitor
 • 6szt TT25-SMA monitor

Katalog Produktów