Nowe kolumny serii TT+

2015-10-02

Po chwilowej przerwie RCF powraca z kolumnami topowej serii TT+, w nowej odsłonie. Kolumny RCF TT22-A II, TT25-A II oraz współosiowy monitor sceniczny TT25-CXA są już dostępne w ofercie Arcade Audio.

Filozofia konstrukcji nowych produktów serii RCF TT+ opiera się na oferowaniu gotowych do użycia rozwiązań oraz narzędzi profesjonalnym inżynierom dźwięku. Kluczową kwestią jest możliwość utrzymania bardzo wysokiej mocy z efektywnym poziomem ciśnienia akustycznego. Intensywne poziomy ciśnienia muszą być wytwarzane z wysoką jakością i rozszerzonym zakresem dynamiki.

Współczesne materiały konstrukcyjne pozwalają na utrzymanie niskiego stosunku wagi, do praktycznego podwieszania i mobilności. Kolumny z nowej serii RCF TT+ są łatwe do przenoszenia i transportu dla niezrównanej wygody użytkownika.

Dzięki nowym algorytmom opracowanym przez dział RCF R&D i wbudowanemu na pokład procesorowi DSP kolumny zapewniają bardzo praktyczne krzywe odpowiedzi w całym paśmie częstotliwości.

Obudowy są bardzo uniwersalne. RCF TT22A-II oraz TT25-A II mogą pracować zarówno jako system PA jak i sceniczny monitor podłogowy. Obudowy te posiadają otwory na piny Quick Lock, kapelusz do montażu na statywie, górne i dolne zaczepy flytrack oraz boczne punkty montażowe, co daje różnorodną możliwość użytkowania.

Ograniczony rozmiar oraz płaski design monitora scenicznego RCF TT25-CXA nie tylko pomaga podczas transportu ale również poprawia część estetyczną sceny. Nasz monitor zostawia muzykowi więcej miejsca i zapewnia lepszy widok a co za tym idzie kontakt z publicznością. Szerokość wiązki dźwięku pozostaje spójna w całym zakresie pasma pracy tuby (60° stożkowa), co umożliwia wykonawcy większą swobodę ruchu w pokrywanym obszarze. Mimo że głównym przeznaczeniem RCF TT25-CXA jest praca jako monitor sceniczny, z powodzeniem sprawdzi się jako system PA. Obudowa posiada wytrzymałe stalowe pole montażowe na statyw zapewniające stabilność i niezawodność systemu.

Wzmacniacze

Dwa niezależne wzmacniacze - 800W na niskie pasmo i 300W na wysokie daje niesamowitą moc wyjściową, sprawiając że te kolumny RCF są najpotężniejszymi dwudrożnymi kolumnami w swojej kategorii. Nasze wzmacniacze klasy D zapewniają dźwięk Hi-Fi, z ekstremalnie niskimi zniekształceniami i niskimi szumami podczas ciszy oraz stałą odpowiedź impulsową.

Moduły wzmacniacza są osadzone w osobnej komorze, i mechanicznie izolowane od wibracji obudowy, maksymalizując niezawodność na w dłuższym okresie czasu. Dzięki niewiarygodnie dużej efektywności wzmacniaczy, nie ma potrzeby stosowania wentylatorów co daje cichszą pracę. 

Nowo opracowane algorytmy oferują stałą liniowość od najniższych poziomów sygnału do maksymalnego poziomu akustycznego. 32 bitowy zmiennoprzecinkowy procesor DSP z próbkowaniem 48kHz dba o:

 • dwudrożny podział crossovera i dopasowanie przetworników,
 • 8 zaprogramowanych korekcji,
 • programowane opóźnienie,
 • redukcję czułości wejścia,
 • cichy limiter i delikatny kompresor przy bardzo wysokich poziomach sygnału,
 • monitoring prądu RMS i zabezpieczenie głośników,
 • redukcję szumów wejściowych.
Specjalnie zaprojektowany algorytm steruje limiterem zależnym od częstotliwości, zapewniając słuchaczowi taką samą liniowość przy cichym sygnale jak i przy maksymalnej mocy kolumny.

Dzięki wbudowanej płycie wejściowej do sieci RdNet dostępny jest dedykowany obszar przetwarzania dźwięku. Poprzez sieć RdNet możliwa jest zdalny monitoring, specjalna indywidualna korekcja, możliwość wyciszenia lub solo dla pojedynczego głośnika oraz wiele innych bardzo przydatnych funkcji.

Przetworniki

Nasze przetworniki wysoko tonowe to najwyższej jakości drivery ciśnieniowe z 1,5" wyjściem zbudowane zgodnie z najlepszą wiedzą ponad 60-cio letniego doświadczenia w produkcji głośników. W TT22-A II została zastosowana 3" cewka a w TT25-A II 4" cewka. RCF opracował beztlenowy proces odlewania ultra cienkich filmów z czystego tytanu do najwyższej jakości precyzyjnych membran. Nasz proces oferuje wyśmienitą jakość akustyczną rozszerzając najwyższe słyszalne częstotliwości z gwarancją stałej przyjmowanej mocy i niezawodności. Zarówno membrana jak i zawieszenie jest precyzyjnie uformowana z czystego tytanu o grubości 0,05mm. W miejscu gdzie tytanowe zawieszenie jest łączone z pierścieniem mocującym zostały zastosowane specjalne kleje tłumiące, w celu wyeliminowania zniekształceń oraz rezonansów.

W konstrukcji cewki użyto mocnego wysokotemperaturowego karkasu z kaptonu, oraz aluminiowego nawoju powlekanego miedzią, o profilu prostokątnym.Części są połączone przy użyciu specjalnie opracowanych zaawansowanych klejów. Właśnie zastosowanie odpowiednich procesów zapewnia optymalną wytrzymałość montażową i bezpieczną pracę nawet podczas ekstremalnych warunków termicznych. Górna część karkasu jest zakrzywiona i związana bezpośrednio z krawędzią tytanowej membrany dając konfigurację Direct Drive™. System Direct Drive™ zapewnia optymalny transfer energii pomiędzy cewką a kopułką, co daje łagodniejszą i szerszą odpowiedź częstotliwościową powyżej 10kHz, oraz redukując zniekształcenia i możliwość złamania membrany. Rezultatem jest wytrzymałość na dużą moc z wyśmienitymi właściwościami mechanicznymi i termicznymi, które sprawiają że driver jest szczególnie wytrzymały i niezawodny.

Zastosowane woofery zapewniają ekstremalnie szybki i bezbłędną odpowiedź basu, oraz naturalną i neutralną odpowiedź średniego pasma. Bardzo mocna neodymowa struktura magnesu gwarantuje dobrą dynamikę i precyzję, a nowa unikatowa 3,5" cewka umożliwia przetworzenie bardzo dużej mocy, szczególnie w porównaniu ze standardową cewką. Unikatowy system wentylacji z podwójnym wymuszeniem gwarantuje bardzo efektywne studzenie minimalizując jednocześnie straty mocy, co przekłada się na większą moc znamionową.

RCF TT25-CXA został oparty o głośnik współosiowy którego cechuje stały parametr Q. Pasmo przenoszenia jest jednorodne w całej określonej szerokości wiązki dźwięku, z minimalnymi bocznymi odchyleniami. Kompaktowa obudowa TT25-CXA kryje w sobie przetwornik z 15" membraną stożkową w jednej osi z driverem o średnicy membrany 64mm, razem z zgodnie fazowo elektroniką sterującą i wzmacniaczem.

RCF opracował unikatową cewkę łącząc doświadczenie technologii nawoju dwustronnie na karkasie z najlepszej jakości poliamidowo-imidowego materiału (żywica nawoju i karkasu). Technologia nawoju dwustronnie na karkasie zapewnia wiele korzyści:

 • powierzchnia rozproszenia jest zdublowana,
 • powierzchnia klejenia jest zdublowana,
 • podczas rozszerzania cieplnego karkas jest ściśnięty pomiędzy warstwą wewnętrzną i zewnętrzną zapewniając lepszą wytrzymałość mechaniczną.

Dwustronnie nawijane karkasy są wykonane z poliamidowo-imidowego włókna szklanego a obszar pomiędzy cewką a membraną wykonane z trzech warstw wykonanych z: Nomex - włókno szklane - Nomex, dla maksymalnej sztywności i dokładnego transferu dźwięku.

Obudowy

Kolumny serii TT+ są wyjątkowo lekkie, ułatwiając transport i pozycjonowanie. Ich kompaktowy rozmiar z wielu względów ułatwia używanie oraz pozwala na większą ich dyskrecję na scenie. Obudowy wykonane są s najwyższej jakości sklejki z brzozy bałtyckiej, gdzie każda warstwa klejona jest specjalnym klejem, co sprawia że kolumna jest całkowicie odporna na wodę, nawet przed procesem malowania.

Dział malowanie w fabryce RCF wykorzystuje specjalną farbę poliuretanową nanosząc bardzo grubą jednolitą powłokę na całej obudowie, co sprawia że jest ona bardzo odporna na zadrapania i uderzenia.

Żeby wytrzymać długotrwałą pracę i transport, wewnętrzna struktura jest mocno wzmocniona, i wszystkie części są łączone za pomocą metalowych kotwic i śrub metrycznych. Do bezpiecznego podwieszania na górze kolumn TT22-A II oraz TT25-A II zainstalowane są szyny Fly Track. Jak wspominaliśmy wcześniej wzmacniacz posiada swoją dedykowaną komorę, izolując go od wibracji generowanych przez głośnik.

Obudowy posiadają nowego projektu malowane proszkowo aluminiowe uchwyty z gumową rękojeścią. Dzięki  wewnętrznej konstrukcji zagłębienie można używać uchwytu z trzech różnych kierunków, ułatwiając transport, pozycjonowanie i załadunek.

Kolumny TT22-A II oraz TT25-A II dają kilka wariantów podwieszania:

 • Górne pole montażowe M20
 • Kapelusz na spodzie kolumny do montażu statywu (z możliwością zmiany na M20)
 • Górne i spodnie zaczepy Fly Track
 • Piny Quick Lock

Sterowanie

Kolumny mają nowo opracowaną sekcję wzmacniacza i stopnia wejściowego. Nie ma już standardowego potencjometru. Zamiast niego został zastosowany enkoder. Spełnia on trzy funkcje:

 • Redukcję wzmocnienia wejścia
 • Ustawienie opóźnienia kolumny
 • Wybranie wbudowanego presetu
Po wciśnięciu enkodera zaświeci się dioda LED z oznaczeniem "Gain Reduction" i umożliwia tłumienie wejścia. Zmiany można dokonywać z krokiem 0,1dB przez pierwsze 10dB, następnie z krokiem 1dB aż do maksymalnego tłumienia 99dB. Takie rozwiązanie umożliwia dokładnie takie ustawienie w kilku kolumnach pracujących jednocześnie, oraz zmianę wzmocnienia z poziomu komputera przez sieć RdNet.

Kolejne wciśnięcie spowoduje zaświecenie się diody z opisem "Delay" sterującą opóźnieniem kolumny. Opóźnienie jest opisane w metrach. Przez pierwsze 10m krok jest 0,1m, następnie do maksymalnego 20 metra krok wynosi 1m.

Następne wciśnięcie enkodera przełączy na tryb zmiany presetów, i zaświeci się kolejna dioda LED. W kolumnie zaprogramowane jest 8 ustawień w 3 grupach.

 • Close (C) - Gdy dystans odsłuchu jest poniżej 4 metrów
 • Linear (L) - Gdy dystans odsłuchu jest w zakresie 4 do 11 metrów
 • Far (F) - Gdy dystans odsłuchu jest powyżej 11 metrów

W kolumnie TT25-CXA dostępny jest dodatkowy czwarty tryb:

 • Monitor (M) - tryb pracy jako monitor podłogowy

Oprogramowanie

Zastosowanie protokołu RdNet umożliwia monitorowanie wszystkich parametrów systemu, od wejścia do stanu każdego pojedynczego wzmacniacza. Zintegrowanie procesora DSP w każdej jednostce umożliwia zaadresowanie pojedynczej kolumny lub całej grupy za pomocą oprogramowania DrNet GUI. Co więcej możliwa jest modyfikacja wielu parametrów, jak wzmocnienie, korekcja czy opóźnienie.

Do łączenia kolumn z komputerem w systemie RdNet służą kontrolery:

Po podłączeniu sterownika RdNet Control 8 skanuje on wszystkie urządzenia audio i przypisuje im cyfrowy adres. Obiekt - głośnik jest automatycznie dodawany na tablicę w oprogramowaniu. W okienku obiektu można znaleźć różne wskaźniki oraz przełączniki funkcji jak Mute i Solo. Są dwa różne wskaźniki poziomu sygnału. Pierwszy to linijka a drugi pojedyncza dioda wskazująca tylko przesterowanie.

Jesteś profesjonalistą pod każdym względem? Pytaj o profesjonalne kolumny RCF z serii TT+.

Katalog Produktów