KV2 VHD5.0 wielkoformatowy system nagłośnieniowy źródła punktowego

2015-09-11

Filozofia KV2 Audio zawsze uwzględnia zasady projektowania systemów dźwiękowych źródła punktowego, żeby zapewnić optymalną jakość dźwięku oraz pokrycie dla aplikacji z audytorium każdego rozmiaru. Do teraz nasz wielkoformatowy system źródła punktowego VHD2.0 był systemem flagowym zdolnym pokryć 10,000 tłum ludzi zaledwie jedną kolumną na stronę systemu. Wyzwaniem dla KV2 Audio w budowaniu jeszcze większego systemu punktowego dla publiczności większej niż 50,000 osób, była reprodukcja energii pasma niskiego środka, gdzie niektóre matryce zachowują efekt sumowania wielu głośników, przy zachowaniu kluczowych korzyści źródła punktowego, minimalizując destrukcyjne interferencje w wysokim paśmie i dając precyzyjną odpowiedź impulsową.

Szef inżynierów George Krampera i jego wyspecjalizowany zespół zwyciężył to wyzwanie opracowując nowy projekt KV2 Audio VHD5.0 Constant Power Point Source Array. Wykorzystując wysoce zaawansowaną konstrukcję źródła punktowego, ekstremalnie efektywną technologię zarządzanie mocą wzmacniaczy i całkowicie unikatowe hybrydowe przetwarzanie dźwięku, zrobili pierwszy duży postęp w nagłośnieniu dużych koncertów od czasu opracowania systemów Line Array.

Opracowanie systemów Line Array było udoskonaleniem systemów złożonych z wielu kolumn w latach osiemdziesiątych. Układając wszystkie komponenty w matrycy na jednej osi rozwiązano problem filtrów grzebieniowych w poziomie, ale nie pokonano destrukcyjnych interferencji w pionie i utraty wysokich częstotliwości przez ruch powietrza spowodowanych przez wiatr i ciepło słuchaczy. Producenci próbowali poprawić te problemy na wiele sposobów, zarówno poprzez konstrukcję akustyczną jak i przetwarzanie DSP, ale w rezultacie końcowym powstały kolejna redukcja w rozdzielczości przez ograniczenia cyfrowego próbkowania i prostych zasad fizyki, których nie można zignorować.

Przesunięcia czasowe źródła wielopunktowego

Ilustracja różnicy w odległości słuchacza od poszczególnych źródeł Line Array, każdy słuchacz dostaje rozmazany dźwięk
Przesunięcia czasowe źródła Punktowego

Przy zastosowaniu źródła punktowego, słuchacz w każdym miejscu dostanie tylko czysty (nie rozmazany) dźwięk

Wykres rozproszenia systemu Line Array oraz wykres rozproszenia Żródła Punktowego

System Line Array
System Punktowy

W KV2 wierzymy że ta ostrość jest równa odległości i wyższej jakości reprodukcji źródła, i zwiększa zrozumiałość dźwięku na odległości. Teoria że systemy Line Array posiadają mniejsze straty na odległości niż źródło punktowe jest nieco mniej istotna, jeżeli dźwięk nie jest zrozumiały na końcu publiczności. Żeby zachować potrzebną wysoką jakość do pokrycia długich dystansów, skupiliśmy się na opracowaniu unikatowego przetwarzania hybrydowego które zaprzęga najlepsze technologie zarówno cyfrowe jak i analogowe, i przenosi konstrukcję kolumn na całkowicie nowy poziom. Przykładowo, dopasowanie czasowe komponentów naszego systemu, kluczowy aspekt do osiągnięcia optymalnej jakości dźwięku w każdej konstrukcji głośników, jest zrealizowana przy użyciu własnego cyfrowego próbkowania 20MHz PDM (Pulse Density Modulation), opracowanego przez inżynierów KV2.

Opracowaliśmy efektywność która nie była nigdy wcześniej osiągnięta w technologii wzmacniaczy, dostarczając nie tylko wysoki zapas od transientów szczytów, ale ciągły poziom napięcia wyjściowego w czasie czego rezultatem jest daleko lepsza kontrola i jakość częstotliwości basowych. Matryca źródła punktowego VHD5.0 jest tak zaprojektowana że każda część systemu posiada proporcjonalne rozmiary do długości fali którą reprodukuje. W związku z tym promieniowanie każdego pasma pozostaje spójne i zrównoważone stosownie do całkowitej odpowiedzi częstotliwościowej. To zapewnia że dźwięk pozostaje dokładnie taki sam na każdym miejscu odsłuchowym.

Oczywiście do pokrycia tłum na bardzo dużym obszarze potrzebujesz dużego systemu dostarczającego wysoki SPL w którym pracuje wiele komponentów. Żeby to zrobić obudowa źródła punktowego wydaje się być czymś ograniczającym, i wydaje się być czymś niemożliwym do przenoszenia oraz transportu. Z VHD5.0 KV2 skupiło się na stworzeniu modularnego systemu który posiada destrukcyne interferencje na najmniejszym możliwym poziomie przy wykorzystaniu wielu komponentów w kilku obudowach. Wysokie częstotliwości są dokładnie separowane, natomiast tuby średnich częstotliwości połączone maksymalizując poziom wyjściowy i pokrycie. Kolumny rozszerzające bas VHD 8.10 są połączone dookoła obudowy z pasmem niskim i wysokim dając dodatkowy zapas w paśmie niskiego środka, i utrzymując zbalansowany dźwięk. W istocie systemu jest połączenia tego razem żeby otrzymując jedno bardzo duże źródło punktowe zamiast umieszczanie wielu głośników o wąskim rozproszeniu jeden obok drugiego, tak jak ma to miejsce w systemach Line Array lub innych matrycach źródła punktowego.

Konstrukcja głośników jest z pewnością estetyczną częścią reprodukcji dźwięku - możemy zobaczyć i dotknąć fizycznych atrybutów systemu dźwiękowego, nie mniej wzmacniacz kontroler VHD5000 jest prawdziwą maszynownią systemu. Ta jednostka jest jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń wyposażenia pro audio na planecie. Nasi inżynierowie udoskonalili technologię wzmacniaczy w najdrobniejszych detalach, czego wynik można z łatwością usłyszeć. Z pełną cyfrową kontrolą i diagnostyką poprzez ekran dotykowy, który można zdalnie podglądnąć i dokonać ustawień z pozycji FOH, ten wzmacniacz jest prostszy niż żaden inny. W związku z zasadami źródła punktowego oraz faktem że używa się mniej komponentów by uzyskać wyśmienity dźwięk i pokrycie, wymagania wzmacniaczy i mocy są również drastycznie zmniejszone. Prowadzi to do sytuacji gdzie wszyscy wygrywają, szczególnie w obecnym okresie rozwiązań przyjaznych ekonomicznie.

Utrzymując postawę przyjaznej środowisku, KV2 opracowało jeden z najefektywniejszych dostępnych wzmacniaczy, do generowania dużej ilości potrzebnej mocy przy pracy z częstotliwościami subbasowymi. Pracując przy efektywności bliskiej 100% przy każdym napięciu, od 160V do 270V, wzmacniacz modułu basowego VHD4.21 jest wybitnym modelem sztuki inżynierii elektronicznej. Wykorzystując ogromny bank kondensatorów, ten wzmacniacz daje możliwość dostarczyć 6kW ciągłej mocy z możliwością osiągnięcia szczytów powyżej 12kW.

Nowy flagowy model KV2’s VHD5.0 Constant Power Point Source System jest prawdziwym wyczynem inżynieryjnym. Ponad trzy lata opracowywania daje prawdziwy postęp w nagłośnieniu koncertów wielkiej skali. Dostarcza jakość dźwięki w dużych obszarach z czystością i zrozumiałością nie do osiągnięcia przez systemy line array z cyfrowym przetwarzaniem powszechnie dzisiaj używanych.

Moduł Średnio-Wysokotonowy VHD5.0

Sercem systemu punktowego VHD 5.0 jest wzmacniacz i kontroler VHD5000. Zawiera on 4000W wzmacniacz klasy A/B dla wysokiego pasma, 1,2kW wzmacniacz klasy H dla pasma środkowego, oraz 2,5kW klasy G dla pasmo niskiego środka. Posiada on komplet zabezpieczeń zintegrowanych z wewnętrzną elektroniką, oraz całą niezbędną korekcję i dopasowanie czasowe wszystkich komponentów. VHD5000 uwzględnia najnowsze osiągnięcia w przetwarzaniu hybrydowym zarówno na elementach dyskretnych jak i na przez nas opracowanej cyfrowej linii opóźniającej 20MHz PDM. Dostępne są cztery linie opóźniające do przesuwania w czasie subwooferów lub głównego systemu w i tworząc konfigurację kardioidy.

VHD5000 posiada całkowicie cyfrową kontrolę przez ekrann dotykowy umieszczony na przednim panelu, ale również przez sieć Ethernet lub WiFi. Oznacza to że inżynier FOH może szybko i łatwo dokonać niewielkich zmian ustawień już podwieszonego systemu, ale również zobaczyć parametry pracy wzmacniaczy. Wszystkie wzmacniacze VHD5000 można łączyć w sieć co umożliwi podgląd oraz regulację parametrów wszystkich wzmacniaczy zdalnie z jednego miejsca. Ekran sterujący umożliwia łatwe wyciszanie i ustawianie poziomó różnych zakresów częstotliwości, oraz pełną regulację cyfrowej linii opóźniającej na pokładzie. Dostępne są dwie linie opóźniające 96kHz PCM do dokonywania regulacji pozycji subwooferów i tworzenia kardioidy, oraz dwie linie 20MHz PCM - dostępną tylko w KV2 Audio - umożliwiające przesunięcie systemu głównego bez utraty rozdzielczości w odbieranym dźwięku co dzieje się w przypadku pracy z niższymi częstotliwościami.

Wbudowany jest również całkowicie kontrolowany przez wyświetlacz dotykowy obwód rekonstrukcji harmonicznych. Przywraca on harmoniczne utracone podczas procesu normalnego próbkowania cyfrowego PCM które można znaleźć np w cyfrowych mikserach. Pełna platforma diagnostyczna pokazuje wiele parametrów jak np czujnik impedancji, dając informację o możliwości wystąpienia potencjalnego problemu z komponentami systemu.

Wzmacniacz kontroler VHD5000 jest prawdziwym wyczynem inżynierii elektronicznej, i w obudowie zajmującej w racku tylko 4U zapewnia niesamowicie potężny procesing dźwięku łącznie z szczytem możliwości sztuki wzmacniania.

Moduł rozszerzający niskie pasmo VHD8.10

Przy zwielokrotnieniu głośników w paśmie niskiego środka w matrycy w jednej osi, ich suma daje znaczne zwiększenie ilości energii niskiego środka obecnej i dostępnej w zakresie 200Hz do 500Hz. To jest jedyna rzecz którą systemy line array robią dobrze. Po drugie potrzeba dużo więcej energii w tym obszarze niż w przypadku wysokich częstotliwości, przez co efekt sumowania pomaga dostarczyć odpowiedni zapas systemu i utrzymać zbalansowany dźwięk całego systemu.

Żeby spełnić wymagania energii w paśmie niskiego środka potrzebnej do pokrycia bardzo dużego audytorium KV2 opracowało moduł rozszerzający VHD8.10. Obudowa na posiada osiem dziesięciocalowych głośników z przednim montażem, tak by można było dołożyć dwa do każdego modułu VHD5.0. Gdy dwa moduły VHD8.10 są zestawione z modułem VHD5.0 dając całkowitą liczbę głośników dwadzieścia cztery zapewniają dodatkowy zapas dynamiki potrzebny w paśmie niskiego środka i rozszerza projekcję tych częstotliwości na dużym dystansie.

Aktywny system subwooferów VHD4.21

VHD4.21 to aktywny moduł basowy zawierające dwie specjalnie zaprojektowane nisko stratne obudowy Band Pass, jedna aktywna, druga pasywna, każda zawierająca dwa dedykowane 21" woofery. Żeby zachować optymalne obciążenie głośników została zastosowana konstrukcja o niskim parametrze Q, umożliwiając wysoką skuteczność na poziomie 109dB 1W/1m.

Unikatowa i innowacyjna nowa konstrukcja systemu zarządzania mocą umożliwia dostarczenie szczytowych poziomów mocy na poziomie 13kW zachowując podczas pracy skromne stałe zapotrzebowanie 3,5kW z obwodu 15A.

Imponujące maksymalne napięcie wyjścia peak-peak 320V (ograniczone) przy 100A z aktywnego modułu VHD4.21 reprezentuje masywną konstrukcję konsekwentnie udoskonalaną i rozwijaną przez ponad 12 lat podczas prawdziwej pracy koncertowej, co daje maksimum kontroli nad ruchem dużej masy głośników.

Wzmacniacz i kontroler systemu VHD5000

Sercem systemu punktowego VHD 5.0 jest wzmacniacz i kontroler VHD5000. Zawiera on 4000W wzmacniacz klasy A/B dla wysokiego pasma, 1,2kW wzmacniacz klasy H dla pasma środkowego, oraz 2,5kW klasy G dla pasmo niskiego środka. Posiada on komplet zabezpieczeń zintegrowanych z wewnętrzną elektroniką, oraz całą niezbędną korekcję i dopasowanie czasowe wszystkich komponentów. VHD5000 uwzględnia najnowsze osiągnięcia w przetwarzaniu hybrydowym zarówno na elementach dyskretnych jak i na przez nas opracowanej cyfrowej linii opóźniającej 20MHz PDM. Dostępne są cztery linie opóźniające do przesuwania w czasie subwooferów lub głównego systemu w i tworząc konfigurację kardioidy.

VHD5000 posiada całkowicie cyfrową kontrolę przez ekrann dotykowy umieszczony na przednim panelu, ale również przez sieć Ethernet lub WiFi. Oznacza to że inżynier FOH może szybko i łatwo dokonać niewielkich zmian ustawień już podwieszonego systemu, ale również zobaczyć parametry pracy wzmacniaczy. Wszystkie wzmacniacze VHD5000 można łączyć w sieć co umożliwi podgląd oraz regulację parametrów wszystkich wzmacniaczy zdalnie z jednego miejsca. Ekran sterujący umożliwia łatwe wyciszanie i ustawianie poziomó różnych zakresów częstotliwości, oraz pełną regulację cyfrowej linii opóźniającej na pokładzie. Dostępne są dwie linie opóźniające 96kHz PCM do dokonywania regulacji pozycji subwooferów i tworzenia kardioidy, oraz dwie linie 20MHz PCM - dostępną tylko w KV2 Audio - umożliwiające przesunięcie systemu głównego bez utraty rozdzielczości w odbieranym dźwięku co dzieje się w przypadku pracy z niższymi częstotliwościami.

Wbudowany jest również całkowicie kontrolowany przez wyświetlacz dotykowy obwód rekonstrukcji harmonicznych. Przywraca on harmoniczne utracone podczas procesu normalnego próbkowania cyfrowego PCM które można znaleźć np w cyfrowych mikserach. Pełna platforma diagnostyczna pokazuje wiele parametrów jak np czujnik impedancji, dając informację o możliwości wystąpienia potencjalnego problemu z komponentami systemu.

Wzmacniacz kontroler VHD5000 jest prawdziwym wyczynem inżynierii elektronicznej, i w obudowie zajmującej w racku tylko 4U zapewnia niesamowicie potężny procesing dźwięku łącznie z szczytem możliwości sztuki wzmacniania.

Katalog Produktów